Zapalenie zatok – jak wygląda leczenie zatok?Zapalenie zatok to uciążliwa dolegliwość. Wiąże się nie tylko z dyskomfortem podczas oddychania, ale także sporym bólem. Dodatkowo, jeśli stan zapalny nie zostanie całkowicie wyleczony, może prowadzić do groźnych powikłań.

Często w początkowej fazie leczenie, próbujemy kurować się domowymi sposobami. Jednak takie leczenie zatok nie tylko nie przyniesie skutku, ale może także wydłużyć czas dochodzenia do zdrowia. Specjalistą, jaki nam pomoże jest laryngolog.

Objawy zapalenia zatok

Głównymi objawami, jakie pojawiają się podczas zapalenia zatok jest niedrożność nosa, uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, a także dolegliwości bólowe, które dotyczą ucisku, głównie w okolicy czoła. Często towarzyszy temu ogólne osłabienie, osłabienie węchu i smaku. Można wyróżnić:

  • ostre zapalenie zatok – takie, które trwa poniżej 12 tygodni;
  • przewlekłe zapalenie zatok – trwa ponad 12 tygodni.

Leczenie zatok – jak wygląda?

Zanim jednak leczenie to konieczna będzie właściwa diagnostyka. Lekarz wykonuje badanie laryngologiczne, a przy przewlekłym zapaleniu może zlecić wykonanie dodatkowych badań, jak na przykład tomografia komputerowa. Jeśli chodzi o leczenie, to najczęściej jest to połączenie leków farmakologicznych i płukanie zatok u laryngologa. Można oczywiście kupić w aptece preparaty do samodzielnego płukania, jednak takie rozwiązanie przynosi tylko chwilową ulgę, a nie całkowicie eliminuje bakterie.

Płukanie zatok u laryngologa – jak wygląda?

Zabieg z wykorzystaniem systemu Hydrodebrider, jaki wykonuje laryngolog, polega na wprowadzeniu przez nos miękkich rurek. Różne rodzaje końcówek, pomagają w dotarciu do wszystkich miejsc, gdzie zatoki mogą być zajęte przez bakterie. Płukanie solą fizjologiczną z dodatkiem antybiotyku pozwala na całkowite oczyszczenie zatoki i efekt udrożnienia. Należy podkreślić, że w przypadku pacjentów, którzy borykają się z przewlekłym zapaleniem zatok, często najlepszą opcją, która przynieść ulgę jest operacja zatok, jaka z uwagi na nowoczesne technologie jest mało inwazyjna.