Jakie są pierwsze objawy jaskry? Sprawdź już dziś i ochroń siebie oraz swoich bliskich!



Jaki zabieg na jaskrę należy wykonać i czy jest wymagany za każdym razem?

Nie zawsze jaskra wymaga od nas zabiegu czy operacji. Pierwsze objawy jaskry rozpoznać można po stopniowym pojawianiu się zaburzeń wzroku, a dokładniej obniżeniu ostrości widzenia. Występuje również częste łzawienie oczu i światłowstręt. Zabieg na jaskrę jest tak naprawdę ostatecznością, ponieważ w wielu przypadkach wystarczą odpowiednie leki. Jeżeli zauważysz u siebie pierwsze objawy jaskry, to koniecznie skontaktuj się z dobrym okulistą, który będzie w stanie dobrać odpowiednie leczenie do Twojego przypadku. Być może zabieg na jaskrę nie będzie koniecznością!

Operacyjna metoda leczenia jaskry, czyli trabekulektomia. Czym się charakteryzuje?

Trabekulektomia to operacja, która jest uważana za najskuteczniejszą i jednocześnie najczęściej stosowaną metodą leczenia jaskry. Dzięki niej obniżymy ciśnienie wewnątrzgałkowe do tego stopnia, że postęp choroby zostaje zahamowany. Warto jednak wspomnieć, że trabekulektomia nie jest dla wszystkich. Zależy to od typu jaskry i od stopnia jej zaawansowania. Trabekulektomia jest operacją, którą stosuje się po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości leczenia. Zabieg ten polega na utworzeniu nowej drogi odpływu cieczy przez wytworzenie przetoki w tkankach oka.

Kanaloplastyka jako metoda leczenia jaskry – na czym polega i czy jest w pełni bezpieczna?

Jedną z małoinwazyjnych i nowoczesnych metod operowania jaskry jest kanaloplastyka. Polega ona na udrożnieniu tzw. kanału Schlemma, czyli naturalnej drogi odpływu cieczy wodnistej z oka. Ten zabieg na jaskrę wyróżnia się tym, że ma znacznie mniejszy rygor pooperacyjny oraz mniejsze ryzyko powikłań i pogorszenia wzroku. Kanaloplastyka polecana jest w szczególności w przypadkach pacjentek i pacjentów z jaskrą początkową lub średniozaawansowaną. Jeżeli Twój przypadek wymaga operacji, to warto postawić na profesjonalny ośrodek medyczny.