Elementy kadru – Tło i pierwszy plan

Mielenko plaża (1)

Tło – funkcja i znaczenie

Kolejną warstwą zdjęcia, którą chciałem omówić, oprócz światła, o którym pisałem wcześniej, jest tło. Dobrze dobrane potrafi świetnie uzupełnić naszą kompozycję ale jednocześnie należy zwrócić uwagę aby zbytnio nie rozpraszało.

Tło nadaje zdjęciu charakter i umieszcza modela w jakimś kontekście. Często może mieć charakter symboliczny dla klienta – może to być obiekt lub miejsce, które świetnie się kojarzy, przywołuje wspomnienia.

Dopasowanie tła do kontekstu i charakteru fotografowanych osób, to wg mnie jedno z bardziej wymagających zadań dla fotografa – wiele „porozrzucanych” elementów należy uporządkować w kadrze.

Sesja w parku koszalin

Podczas tej czynności pod uwagę bierzemy jednocześnie wiele elementów – kolor, kształty występujące w obrębie pierwszego jak i drugiego planu, ilość światła padającego na tło.

W przypadku sesji miejskiej, szczególnie jeśli klient taką właśnie sobie wybrał, spodziewamy się w tle architektury, budynków, elementów infrastruktury – te elementy są dość trudne w odpowiednim skomponowaniu kadru, ponieważ z reguły mają mocne, dominujące i odciągające wzrok bryły, takie jak linie proste, kształty geometryczne itp.

Z kolei w przypadku sesji plenerowej np. w parku lub lesie, mamy do dyspozycji masę drzew, krzewów, roślin.

Z reguły tworzą one różne odcienie zieleni. Takie tło najlepiej rozmyć poprzez otwarcie przysłony – najczęściej stosowanej techniki.

Warto przy tym zwrócić uwagę na jasne plamy światła – w tym przypadku najlepiej tak wykadrować, aby nie były one zbyt widoczne i nie konkurowały o uwagę.

Jedną z bardziej wartościowych rad, jakie usłyszałem odnośnie harmonii w tle była zasada 3 kolorów. Mówi ona, że aby tło było zharmonizowane i nie rozpraszało, powinno zawierać maksymalnie 3 kolory. Jakie ? To już zależy od naszego zamysłu i stylu sesji, a więcej o teorii kolorów zobaczycie TUTAJ.

Jeśli chodzi o fotografię studyjną mamy bardzo duże pole do wykorzystania. Do dyspozycji mamy czyste tła, takie jak np. kartonowe – białe, czarne, kolorowe, ale również materiałowe gnieciuchy z delikatną fakturą na powierzchni. 

Ostatnio mamy też spory wybór teł malowanych, i tu również fantazja nie zna granic.

Bardzo fascynującą cechą fotografii jest możliwość łatwej zmiany kontekstu poprzez zmianę naszego punktu widzenia. Wystarczy np. obrócić się o 90 stopni i przed nami rozpościera się zupełnie inny widok – tu naprawdę nie ma granic.

Na co uważać podczas robienia zdjęć ?

  • Starajmy się unikać bałaganu w tle – czyli rzeczy, które odciągają uwagę od osoby fotografowanej. 
  • Pamiętajmy, że kadr to całość, nie tylko to co znajduje się w środku, ale również brzegi.
  • Uważajmy na to, czy z głowy naszego modela nie wystają elementy takie jak słupy, linie proste.
  • Kolorystycznie dobrze, aby nie przesadzić – jak wspomniałem, maksymalnie 3 kolory.
  • Zwróćmy również uwagę na pierwszy plan. Dobrze użyty może nam wzbogacić kadr.

Po zrobieniu zdjęcia warto spojrzeć ze spokojem na wyświetlacz i zadać sobie pytanie, czy tło pasuje na pewno do naszej koncepcji zdjęcia ? Czy kadr jest spójny i zgodny z historią, którą chcemy pokazać ?

Kiedy coś pójdzie nie tak …

Zwróćcie uwagę na poniższe zdjęcie. Choć w trakcie wydawało mi się, że wszystko jest w porządku, brakuje w nim spójności. Niby jest to plener miejski – w tle widać światełka choinkowe i miejskie latarnie – a jednak modelka opiera się o drzewo.

Brak harmonii – wina fotografa.

Na poniższym zdjęciu widać zbyt rozpraszające tło. Mocne figury geometryczne i linie proste budynku odciągają wzrok od głównego tematu.

Zdjęcie było robione w słoneczny dzień, przez co przysłona była mocno przymknięta a to z kolei wpłynęło na dużą głębię ostrości – wszystko jest tu ostre.

sesja-vw-rogowskaorlowski-2

Zbyt mało informacji w tle – brak kontekstu. w zamyśle chciałem, aby w tle można było bez problemu rozpoznać Muzeum Okręgowe w Koszalinie, jednak ustawiłem się zbyt daleko tego obiektu.

Zdjęcie jest poprawne technicznie, ale tło moim zdaniem nie jest wystarczająco mocno wypełnione elementami wspomnianej budowli.

romantyczna sesja koszalin

Leave a Reply