Elementy Kadru – światło

Sesja nad morzem rogowskaorlowski

Z czego składa się zdjęcie ?

Zastanawiałem się, co wpływa na stworzenie zdjęcia i jakie elementy dokładnie się w nim znajdują. Jednym słowem, jak zrobić dobre zdjęcie ?

Doszedłem do wniosku, że w pojedynczym kadrze jest więcej warstw niż początkowo nam się wydaje.

Wiele czynników splecionych razem daje w końcu ostateczny rezultat.

Borys portret meski koszalin (4)

Elementy, na które ja dziele kadr to :

  • Światło
  • Tło
  • Poza
  • Ustawienia aparatu/sprzęt
  • Emocje

Każdy z nich osobno i razem jako całość mają swój ogromny wpływ na ostateczny wynik,a w tym wpisie zajmę się pierwszym z nich.

Światło

Pierwszym elementem, który chciałbym opisać jest światło. Myślę, że jest tym najważniejszym, ponieważ często definiuje pozostałe czynniki i wpływa na klimat zdjęcia.

Światło może również inspirować do stworzenia jakiejś konkretnej emocji, odczuwanej przez widza – melancholię, radość czy spokój.

Wiele lat temu, kiedy zaczynałem przygodę z fotografią, usłyszałem, że aby być dobrym w tej dziedzinie sztuki, trzeba “widzieć światło”, rozumieć je i odpowiednio wykorzystywać.

Widzenie światła – było wtedy dla mnie czymś magicznym, sztuką dla wybranych, ekspertów, z którymi nie śmiałem nawet się porównywać.

No bo co to znaczy – widzieć światło ? Jest ono tak dla nas powszechne, że nie myślimy o nim zbyt wiele, jest ono dla nas czymś oczywistym. Zalewa nas z każdej strony, gdziekolwiek jesteśmy. Odbija się od wszelkich powierzchni pod każdym kątem.

Dla mnie jednym z ważniejszych momentów nauki widzenia światła było uświadomienie sobie, że można je rozłożyć na drobniejsze elementy, takie jak :

  • Kierunek
  • Jakość
  • Kolor
  • Ilość (Jasność)

Kierunek światła

To miejsce, z którego biegnie światło, oświetlające bezpośrednio osoby, które fotografujemy. Jeśli fotografujemy w plenerze, to z reguły pada ono z góry. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ bez świadomości kierunku światła i odpowiednich działań, fotografowana osoba może mieć tzw. “cienie pod oczami” lub pogłębione niedoskonałości skóry.

Jakość światła

borys i julia portret koszalin (35)

Czy światło jest miękkie i delikatne, czy raczej twarde i kontrastowe ? Jednolite czy nie ?

Jeśli zależy nam na delikatnym i subtelnym przedstawieniu osoby, zdecydowanie skłaniamy się ku światłu miękkiemu. Niweluje ono zmarszczki czy też inne niedoskonałości, nie tworzy też ostrych cieni.

Zazwyczaj osoby starsze lub takie, które nie zajmują się modelingiem fotografuję w takim właśnie świetle.

Ostre światło z kolei dobrze sprawdza się w portretach bardziej wyrazistych modeli, chcących pokazać mocny charakter, przebojowość. 

Takie oświetlenie, w połączeniu z kontrastującym cieniem tworzy zupełnie odmienny obraz naszego modela.

Sugeruję aby w takim oświetleniu fotografować młodsze osoby o dobrej cerze lub mężczyzn, ponieważ w ich przypadku, mocniejsze cienie pod oczami lub pod nosem nie są dużym problemem.

Kolor światła

borys i julia portret koszalin (42)

Światło ma zawsze jakiś kolor, szczególnie widać to podczas zachodów czy wschodów (jeśli umiecie wstać odpowiednio wcześniej) słońca. Jeśli odbija się ono od kolorowej powierzchni, przybiera tę właśnie barwę.

Fotografując w parku lub na łące bardzo często cienie pod brodą i nosem mają zielonkawy odcień, ponieważ odbija się od trawy.

Kolor używany z rozmysłem może wzbogacić nasze zdjęcie.

Ilość światła

sesja plenerowa koszalin

Ostatnim elementem jest jasność światła. Portretowane osoby nie zawsze dobrze radzą sobie ze zbyt ostrym światłem, często łzawią i przymykają oczy. Z kolei zbyt słabe światło może źle wpłynąć na techniczną stronę zdjęcia – pojawiają się szumy i zanikają szczegóły.

Ważne również jest to, czy jasność modela i tła jest taka sama czy są różnią się między sobą ?

Jeśli bowiem tło jest jaśniejsze, np. osoba fotografowana stoi w cieniu, po zrobieniu zdjęcia okaże się, że tło będzie prześwietlone. Mniejszy problem, jeśli jest odwrotnie i koniec końców wszystko zależy od naszego zamysłu.

Plener komunijny koszalin

Podsumowując, tuż przed zrobieniem zdjęcia warto spojrzeć na światło w nieco inny, mniej oczywisty sposób i wykorzystać je w jak najlepszy sposób. 

Uważam, że w każdym miejscu można zrobić dobre zdjęcie, musimy jedynie odpowiednio wykorzystać to co mamy wokół siebie korzystając ze swojego doświadczenia.

Częste fotografowanie spowoduje, że wzbogacimy swoją “fotograficzną bazę danych” i coraz więcej sytuacji będziemy umieli odczytać w odpowiedni dla nas sposób. To właśnie różni fotografa z aspiracjami od amatora, któremu nie zależy na rozwijaniu swoich umiejętności.

Światło może zniszczyć kadr z dobrymi emocjami i kompozycją lub zaskoczyć swoją jakością w słabym kompozycyjnie zdjęciu.

Tak więc, jeśli rodzi się w Tobie chęć tworzenia i zaczynasz widzieć świat kadrami, spójrz na światło nieco inaczej.

Zobacz, jak się odbija, co jest jego faktycznym źródłem – słońce, czy promienie odbite od ściany, jaki ma kolor, jest ostre czy miękkie ? Idąc ulicą spójrz, jak oświetlone są twarze przechodniów

Powodzenia !

Leave a Reply