Cefalometria – zbiór najważniejszych informacji



W stomatologii wykorzystuje się mnóstwo specjalistycznych metod, pozwalających wykryć stany chorobowe w jamie ustnej. Doskonałym przykładem jest cefalometria. To metoda diagnostyki obrazowej często stosowana przez stomatologów i ortodontów. Co ciekawe cefalometria jest stosowana najczęściej, gdy ortodonta chce przygotować plan leczenia. Jeśli chcesz poznać szereg ciekawych informacji na temat cefalometrii, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu. 

Cefalometria – czym jest?

W stomatologii, aby wykryć wady zgryzu lub stanu zapalne stomatolog bardzo często realizuje badania obrazowe. To właśnie cefalometria (warszawa) wykonuje RTG. To zdjęcie rentgenowskie, prezentujące ludzką czaszkę w pozycji bocznej. Dlaczego właśnie w takiej pozycji są robione zdjęcia? Ponieważ taka pozycja pozwala najlepiej uchwycić wszystkie kości oraz zarówno miękkie, jak i twarde  tkanki  twarzy. 

Widząc takie zdjęcie stomatolog lub ortodonta może ocenić wiek kostny pacjenta, a także może sprecyzować problemy, wynikające z nieprawidłowego zgryzu. Kostny wiek natomiast jest szacowany na postawie kręgów szyjnych. Wszelkie istotne informacje, jakie pozwala uzyskać cefalometria (warszawa) za pomocą wspomnianego zdjęcia, są niezbędne do rozpoczęcia procesu leczenia, a także na późniejszym etapie ocenić postępy leczenia stomatologicznego. 

Cefalometria – kiedy są wskazania do realizacji badania?

Zazwyczaj cefalometria (warszawa) jest stosowana na początku terapii i po jej zakończeniu, gdy lekarz chce ocenić czy proces leczenia może być skończony. Ogromną zaletą realizacji badania tego typu jest możliwość otrzymania dokładnych pomiarów, które są niezbędne do zbudowania odpowiedniego aparatu ortodontycznego. 

Niezwykle wysoka precyzja cefalometria wynika przez możliwość wzajemnego położenia czaszki, szczęki i żuchwy. Co więcej, zdjęcie tego typu pozwala określić także kierunek rozwoju twarzy i kierunek ewentualnych zmian w uzębieniu. Dzięki temu lekarz może określić rezultaty, wynikające z przeprowadzenia leczenia ortodontycznego.